Anasayfa Eczane Haberleri Atopik dermatit ve tedavisi

Egzama, rastlanma sıklığı yüksek olan kaşıntı, kızarıklık, yoğun cilt kuruluğu ve cildin pul pul dökülmesiyle seyredebilen bir cilt hastalığıdır. Deride, tırnaklarda, genital bölgede, ağız çevresinde de egzamaya rastlanabilir. Atopik dermatit en sık rastlanan dermatit türlerinden biridir.

Egzamanın birçok farklı türü bulunmaktadır.

Atopik dermatit: En yaygın egzama türlerinden biri olan atopik dermatitte ortaya çıkan şikayetlerin ana sebebi cilt bariyerinin zarar görmesidir. Atopik dermatit, kaşıntı, kızarıklık, pullanma ve aşırı cilt kuruluğu şeklinde görülür. Dermatolog tarafından teşhisi konulduğu andan itibaren hastanın zarar görmüş bariyer fonksiyonunu onarmak öncelikli olarak amaçlanmaktadır.

Atopik dermatit [AD (atopik egzema)] özellikle çocuklarda sık görülen, kronik, tekrarlayıcı, kaşıntılı ve enflamatuvar bir deri hastalığıdır (1,2). Hastalık özellikle gelişmiş olan ülkelerde artış göstermektedir(3,4).

Genetik geçişi de olan bir egzama çeşididir. Ancak erişkin yaşlarda da görülebilir. Bugün dünya genelinde çocukların %15-20’sinde, yetişkinlerinse %2-8’inde atopik dermatit görüldüğü araştırmalarla kanıtlanmıştır (5,6). Genel olarak egzama hastaları sıklıkla geçmek bilmeyen, inatçı bir kaşıntıdan şikayet etmektedirler. Egzama hastalığı tüketilen besinlere bağlı olarak da tetiklenebilmektedir. Süt ürünleri, yumurta, yer fıstığı ve paketli gıdalar egzamayı tetikleyebilen başlıca gıdalardır. (7-13)

Atopik dermatitin belirtileri

 • Atopik dermatit lezyonlarının bebek ve küçük çocuklarda tipik yerleşim yeri yüz, boyun, kollar ve bacakların dış yüzüdür.
 • Daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde dirseklerin iç yüzü ve dizlerin arkasında, yer yer gövdede egzama lezyonları şeklinde gözlenebilir. Tüm vücutta kuruluk da görülebilir.
 • Şiddetli egzama lezyonları üstünde iltihaplı lezyonlar oluşabilir, lezyonlar kronikleştikçe de deride kalınlaşmalar görülebilir.

Atopik Dermatitin Tetiklenmemesi için uzak durulması gerekenler:

 • Kuru ve soğuk hava
 • Yünlü Giysiler
 • Aşırı sıcak su ile banyo yapma
 • Stres
 • Terleme
 • Cildi kurutacak sabunlar
 • Cildi kurutacak duş jelleri
 • Kolonya
 • Cildi tahriş eden deterjanlar
 • Alerjenler

Atopik dermatitte yapısı zarar görmüş cilt bariyerini onarmak çok önemlidir. Egzama şiddetine göre tedavide kortizonlu ürünler kullanıldıysa, deride incelme görülebilir. Şayet lezyonlar hafif ve orta şiddetli seyrediyorsa uluslararası kılavuzlar primer tedavi olarak nemlendiricileri önermektedir.(14)

Kaşıntı nedir ve nasıl tedavi edilmelidir?

Cilt kuruluğu, egzama, alerjik cilt reaksiyonları ve pek çok farklı tahriş ciltte kızarıklık, şişlik ve kaşıntıya neden olabilir.

Bu gibi durumlarda, karniye tabakası, yani cilt bariyerini oluşturan lipidler zarar görür ve bu durum da kaşıntıyı tetikleyebilir. Temel olarak seramidlerden oluşan bu lipidler tahrişe karşı doğal bir koruma oluşturur.

Bu koruyucu bariyer zarar gördüğünde, cilt su kaybeder. Bu durum ciltte kuruluk ve kaşıntıya sebep olur. Zarar görmüş cilt bariyeri cildi tahrişe neden olabilecek irritanların vücuda girişine engel olmakta zorlanır ve bu durum daha fazla kaşıntıya sebep olabilir.

Egzamanın tedavisi, etkenlerden korunmayı, sebebi ortadan kaldırmayı ve var olan stresin azaltılmasını da içerir. Dermatoloji doktorunuzun önereceği nemlendirici ve temizlik ürünlerinin kullanılması hastalığın rahatlamasını derinin korunmasını sağlar. Cildi kurutmayan temizlik ürünleri, terletmeyen sağlıklı ayakkabılar ve pamuklu elbiselerin tercih edilmesi önerilir. Cilt doktorunuz tarafından yapılan değerlendirme sonucunda egzamanın şiddetine uygun önerilen ürünlerle tedavi ve takip yapılır.

Vücudunda kaşıntı, kızarıklık kuruluk gibi şikayetleri olan kişiler öncelikle mutlaka dermatoloji hekimine başvurmalıdır. Erken konulacak teşhis ve uygulanacak doğru tedavi ile hastalığın belirtileri ilerlemeden yatıştırılmış olur.

BepantholSensiderm

BepantholSensiderm, bebekler, çocuklar ve yetişkinlerde kuruluk, atopik dermatit, egzama ve alerjik reaksiyonlar kaynaklı oluşabilecek kaşıntı ve kızarıklıkların giderilmesi ve cildin rahatlatılması için geliştirilmiştir(15,16,17).

 • Kortizon içermez.
 • Yoğun miktarda lamellar lipid içerir.
 • Lezyonlu bölgelerin tedavisinde kullanılır.
 • Lezyonlu bölge üzerinde uygulandığında sıva görevi yaparak bozulmuş bariyerin yeniden onarımını sağlar.
 • Cilt bariyerini güçlendirir, 30 dakika içerisinde kaşıntının giderilmesine yardımcı olur.(15)
 • Provitamin B5 ve nemlendiriciler içerir.
 • Klinik olarak test edilmiştir.
 • Koruyucu, renklendirici ve parfüm içermez.
 • Bebeklikten itibaren kullanılabilir. (16)

BepantholSensiderm ne zaman kullanılmalıdır?

Kuruluk, atopik dermatit/egzama, alerjik cilt reaksiyonları ve diğer farklı cilt tahrişleri gibi durumlarda BepantholSensiderm bebekler, çocuklar ve yetişkinlerde oluşabilecek kaşıntı ve kızarıklıkların giderilmesi ve zarar görmüş cilt bariyerinin onarılıp, cildin rahatlatılması için geliştirilmiştir.

BepantholSensiderm ciltte:

 • kuruluk,
 • atopik dermatit,
 • egzama ve
 • alerjik reaksiyonlar kaynaklı oluşabilecek kaşıntı ve kızarıklığı giderir, cildi rahatlatır.

Cilt bariyerini içeriğindeki özel lamellar lipidlerle güçlendirir. Bu teknoloji sayesinde, tahrişe karşı doğal bir koruma oluşturan cildin lipid tabakaları güçlenir ve bu da kaşıntı ve kızarıklığın giderilmesini sağlarken cilt bariyerinin yenilenerek düzelme sürecini de destekler.

Tıbbi Cihazdır.

 

Referanslar

 1. Weidinger S, Novak N: Atopic dermatitis. Lancet 2016;387:1109-22.
 2. Katayama I, Kohno Y, Akiyama K, et al: Japanese Guideline for Atopic Dermatitis 2014. Allergol Int 2014;63:377-98.
 3. Deckers IA, McLean S, Linssen S, Mommers M, van Schayck CP, Sheikh A: Investigating international time trends in the incidence and prevalence of atopic eczema 1990-2010: a systematic review of epidemiological studies.PLoS One 2012;7:e39803.
 4. Williams H, Stewart A, von Mutius E, Cookson W, Anderson HR; International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) Phase One and Three Study Groups: Is eczema really on the increase worldwide? J Allergy ClinImmunol 2008;121:947-54.
 5. Nutten S. Atopic dermatitits: Global epidermiology and risk factors Ann Nutr Metab 2015,66(suppl 1):8-16
 6. Wollenberg A et al. Consensus-based European guidelines for treatment of atopic eczema (atopic dermatitis) in adults and children: part l.J Eur. Acad Dermatol Venereol 2018;32:657-682
 7. Breuer K, Heratizadeh A, Wulf A, et al: Late eczematous reactions to food in children with atopic dermatitis. Clin Exp Allergy 2004;34:817-24.
 8. Darsow U, Wollenberg A, Simon D, et al: ETFAD/EADV eczema task force 2009 position paper on diagnosis and treatment of atopic dermatitis. J Eur Acad Dermatol Venereol 2010;24:317-28.
 9. Boyce JA, Assa’ad A,Burks AW, et al: Guidelines for the diagnosis and management of food allergy in the United States: report of the NIAIDsponsored expert panel. J Allergy Clin Immunol. 2010;126:1105-18.
 10. Sicherer SH, Sampson HA: Food hypersensitivity and atopic dermatitis: pathophysiology, epidemiology, diagnosis, and management. J Allergy Clin Immunol 1999;104:S114-22.
 11. Breuer K, Wulf A, Constien A, Tetau D, Kapp A, Werfel T: Birch pollen-related food as a provocation factor of allergic symptoms in children with atopic eczema/dermatitis syndrome. Allergy 2004;59:988-94.
 12. Barnetson RS, Rogers M: Childhood atopic eczema. BMJ 2002;324:1376-9.
 13. Beyer K, Teuber SS: Food allergy diagnostics: scientific and unproven procedures. Curr Opin Allergy Clin Immunol 2005;5:261-6.
 14. Wollenberg A et al. J Eur Acad Dermatol Venereol 2018;32:657-682.
 15. Stettler H , Improved itch relief with new product formulation for topical treatment in patients with mild-to-moderate atopic dermatitis : results from an exploratory trial. Key Opinions in Medicine. 2016;11(4): 1-7
 16. Stettler et al., J. of Derm. Tr. 2017; May 24: 1-6
 17. Global Source Text. Bepanthen Sensiderm.

 

Get more stuff like this

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

Related Posts

Bir yorum bırakın

Sektördeki Gözünüz

Bu site dolaşımınızı kolaylaştıracak çerezler içermektedir. Sizin bunu kabul ettiğinizi varsaysak da yine de sizden onay almak isteriz. Kabul ediyorum Devamını oku...

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın

MEDİKAL İÇERİKLER İÇİN HEMEN
ABONE OLUN

Siteye abone olunca en son haberlerden anında bilginiz olacak ve size özel medikal içerikleri görmeye/okumaya başlayacaksınız.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Üzgünüz birşeyler hatalı

Bu form, sizi proje güncellemeleri nden haberdar etmek ve sizi bülten listemize ekleyebilmemiz için ad ve e-posta toplar. Gönderilen verilerinizi nasıl koruduğumuz ve yönettiğimize dair tüm hikaye için gizlilik politikamıza göz atın!