Alcon sponsorluğunda “Güncel Günlük Kullan-At Lenslerde Yeni Bir Soluk” adlı uydu toplantısı TOD 42. Bahar Sempozyumu’nda düzenlendi

 

Oftalmoloji ile ilgili pek çok önemli konunun masaya yatırıldığı bilimsel programda Alcon sponsorluğunda “Güncel Günlük Kullan-At Lenslerde Yeni Bir Soluk” adlı uydu toplantısı düzenlendi. Açılışını TOD Kornea Birim Başkanı Dr. Mehmet Orhan’ın yaptığı toplantıda TOD Kontakt Lens Birim Başkanı Dr. Sevda Aydın Kurna konuşmacı olarak yer aldı.

Dr. Sevda Aydın Kurna konuşmasında günlük kullan-at lenslerin gerekliliği, kırma kusuru olan hastaların günlük kullan-at lenslerle her gün yeni bir soluk ile yeni bir lens kullandıklarını ve ülkemiz ve dünyada günlük lenslere yönelim konularında katılımcıları bilgilendirirken, Dr. Mehmet Orhan, Dailies Total 1 günlük kullan at kontakt lensinin özellikleri ile son bilimsel makaleleri ve günlük kullan-at kontakt lensler konusunda en güncel gelişmeleri paylaştı.

Günlük kullan-at lensler hakkında bilgilenen konuklar, Alcon uydu toplantısına yoğun ilgi gösterdi. Dr. Mehmet Orhan sunumunda; günlük kullan-at lenslerin kullanımının Türkiye’de giderek arttığını belirterek, özellikle ilk kez kontakt lens ile tanışacak kullanıcıların, gözlüklerden kontakt lense geçişte daha rahat bir uyum sağladığını vurguladı. Dr. Sevda Aydın Kurna ise konuyla ilgili “Günlük kullan-at lensler her sabah takılıp akşam atıldığı için; hijyenik, pratik ve daha konforlu bir kullanım sağlamaktadır. Bu sebeple günlük kullan-at lenslerin özellikle alerjik, kuru göz sahibi kullanıcılarda ve tatil/seyahat dönemlerinde kullanımı aylık lenslere göre daha avantajlıdır. Günlük kullan-at lensler; uygulama kolaylığı, temizleme ve dezenfeksiyon ihtiyacı olmaması ve daha az komplikasyon oranı ile çocuklarda ilk seçenek olarak tercih edilmelidir. Ayrıca yetişkinlerde de yaşam stiline göre aylık ve günlük kontakt lensler beraber reçete edilebilir” dedi.