Anasayfa Haber 9 yıl süren araştırma şeker ile kanser arasındaki ilişkiyi açıklıyor

9 yıl süren araştırma şeker ile kanser arasındaki ilişkiyi açıklıyor

Yazar: Editör 1

Bilim adamları, kanserli hücrelerin şeker tüketimi ile tümör gelişimi arasındaki mekanizmayı keşfetmeyi başardılar.

Kanser hücrelerinin enerji üretim mekanizması normal hücrelerden farklılık gösteriyor; kanserli hücreler glikozu fermente ederek laktata dönüştürüyor. Vücudumuzdaki tüm hücreler şekere ihtiyaç duyarlar aksi halde canlı kalamadıklarını biliyoruz. Fakat kanserli hücreler şekere daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. Ayrıca şekeri diğer hücrelerden daha hızlı parçalıyorlar. Kanserin, şekeri hızlı metabolize etmesi Warburg Effect olarak adlandırılıyor.

Bilim adamları bu olayın tümörün hızlı gelişimiyle bir bağlantısının olup olmadığı konusunda bugüne dek şüpheleniyorlardı. Belçika Leuven Kanser ve Biyoloji Merkezinden Profesör Johan Thevelein, hiperaktif şeker tüketiminin kanser hücrelerini uyararak tümör gelişimine yol açtığını aktarıyor. Ayrıca:”Warburg etkisiyle tümörün agresifliği arasında bir bağlantı olduğunu açıklayabiliriz. Kanser ve şeker arasındaki bağlantı oldukça yıkıcı sonuçlar doğuruyor. Bulgularımız gelecekte yapacağımız çok daha belirgin araştırmalara kaynak niteliği taşıyor.” diye belirtiyor.

Daha önceleri Warburg etkisinin, sadece bir kanser semptomumu olduğu veya tümör gelişimini de etkiliyor mu sorusunun cevabı bilinmiyordu. Fakat yeni çalışma Warburg etkisinin tümör gelişimini uyardığını ortaya koyuyor. Elbette bu bilgi şekerin kanser yaptığı anlamına gelmiyor. Araştırma ve bulguları Nature Communications dergisinden yayınlandı.

Çalışmada model organizma olarak maya kullanıldı. Çünkü mayalar, tıpkı kanser hücreleri gibi şeker fermantasyonuyla enerji üretebiliyor. Ayrıca kanserli hücrelerde görülen “Ras” proteinini de içeriyorlar.

Vücudumuzdaki Ras proteinlerinin görevlerinden biri, hücre büyümesini kontrol etmek. Eğer büyümeyi kontrol eden genlerden biri mutasyona uğrarsa Ras proteinleri aktif halde kalıyor ve bu durum hücrenin kontrolsüz bir şekilde aşırı büyümesine yol açıyor.

Fazla şeker alımı kanser gelişimine sebep oluyor mu ya da kanser hücrelerindeki aşırı şeker tüketimi kontrol altına alınabilir mi soruları hala cevapsız kalmakla birlikte her geçen gün kanserle ilgili yeni bir konu aydınlığa kavuşuyor.

Related Posts

Bir yorum bırakın

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın