Anasayfa 11. Depresyona Karşı Beslenme

11. Depresyona Karşı Beslenme

Yazar: Ecza Gündem

Depresyona Karşı Beslenme Önerileri

Depresyon, çağımızın halk sağlığı sorunlarından biri haline geldi. Modern yaşam tarzının zorladığı bireyler, başta depresyon olmak üzere birçok ruh sağlığı sorununa yakalanabiliyor. Araştırmalar gösteriyor ki depresyon gibi ruh sağlığı bozukluklarında sağlıklı beslenme sorunları da ön planda rol oynuyor.

Depresyon; kişilerin çaresizlik, karamsarlık duygularını gösterdiği, önceden sevdiği aktivitelerden zevk almadığı, özgüvende azalma, ilgisizlik, uykusuzluk gibi belirtiler gösteren ruhsal bir bozukluktur. Vücudumuz gereken besinleri yeterli oranda almadığında beynimiz işlevlerini tam olarak yerine getiremez. Böyle bir durumda da kişide ruhsal anlamda üzüntü, sıkıntı, stres meydana gelir.

Vitamin eksikliği mutsuz edebilir

Beynin işlevini yerine getiremediği böyle durumlarda kişide ruhsal anlamda üzüntü, sıkıntı, stres meydana gelir. Vücudun aynı zamanda yeterli oranda besin almayıp aç kalması ya da aşırı yemek yemesi de hasara yol açabilir. Mutluluk hissi veren hormonlar vardır ve sağlıklı bir ruh hali için vücudumuzun bu hormonlara ihtiyacı vardır. Bunlar serotonin, dopamin, norepinefrin gibi hormonlardır. Bu hormonların sentezi için çeşitli vitaminlere gereksinim vardır. Özellikle B kompleks vitaminlerin sinir sisteminde büyük önemi vardır. B12, B6 vitaminlerinin yetersizliğinin depresyona yol açtığı görülmüştür. Aynı zamanda selenyum, demir, magnezyum yetersizliğinin de depresyona sebep olduğunu söyleyebiliriz.

 

Mutluluk veren gıdalar

Mutluluk veren bazı besinler vardır ve bu besinleri yeterli ölçülerde tüketmemiz önemlidir. Çikolata bilinen mutluluk veren gıdalardan bir tanesidir. Özellikle bitter çikolatada bulunan feniletilamin maddesinin uyarıcı etkisiyle mutluluk hormonu salgılanır. Tüketirken aşırıya kaçmamalıyız. Çikolata yerine tahıl gibi daha sağlıklı gıdaları tercih edebiliriz. Balık tüketiminin de mutluluk veren etkisi vardır. İçinde bulunan yağlar vücudun dinç olmasını sağlar. Baklagiller serotonin hormonunu sağlar ve B vitamininden zengindir. Papatya çayı sakinleştirici etkisi ile stresi azaltır, uykuya geçişi kolaylaştırır. Melisa çayı depresyon ve kaygı tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Günde 2-3 bardak tüketilebilir. Yeşil çayda bulunan L-theanine aminoasidinin de dinlendirici etkisi bulunur. Kediotu kökü çayı, sarı kantaron çaylarının da rahatlatıcı etkisi vardır. Su tüketimi çok önemlidir.

Günde 10 bardak içilen su, vücudun daha dinç olmasını sağlar. Tarçın, kekik, köri, nane, karabiber, karanfil, zencefil dolaşımı ve vücut ısısını arttıran enerji veren baharatlardır.

Depresyondan korunmak için bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekir!

Bu yüzden vücudumuz için gerekli vitamin mineral, karbonhidrat, protein, yağ miktarlarını yeterli miktarda almalıyız. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz. Bu dönemde kişilerin fast food gibi besinlere eğilimleri artabilir ve kendilerini doyumsuz hissedebilirler. Böyle durumlarda, bireyler kendi hamburger ekmeklerini ve pizzalarını tam buğday unu ile hazırlayarak daha sağlıklı bir hale getirebilirler. Yapılan bu aktivitelerle kendilerini daha mutlu hissedebilirler. 

 
X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın