Anasayfa 03. ”HADİ BİRLİKTE”SOSYAL SORUMLULUK KAMPANYASI

03. ”HADİ BİRLİKTE”SOSYAL SORUMLULUK KAMPANYASI

Yazar: Ecza Gündem
 
 
Obezite gittikçe yaygınlaşan ve tüm dünyada insanların sağlığını tehdit eden global bir sorun. Obeziteyle başa çıkmanın en önemli şartı ise BİRLİKTE hareket etmek. Türkiye Obezite Araştırma Derneği ve Novo Nordisk olarak, sadece obezite ile yaşayan kişileri değil toplumu dahil ederek, onları obezitenin kronik ve karmaşık bir hastalık olduğu konusunda bilinçlendirmek; obezitenin oluşumunda biyolojik, sosyal ve çevresel faktörlerin etkili olduğunu söylemek ve toplumda obezitelilere karşı olan ön yargıları değiştirmek için bir hareket başlattık

2018 Dünya Obezite Günü’nde www.hadibirlikte.com web sitesiyle başlattığımız kampanyada obeziteli bireylerin maruz kaldıkları ön yargılara karşı tüm toplumu destek olmaya çağırdık. Sosyal medya hesaplarımızdan da bilgilendirme yaptığımız, sağlıklı yaşam ve bilgilendirme postlarıyla desteklediğimiz kampanyaya bugüne kadar 150.000’den fazla kişi dahil oldu.

OBEZİTE NEDİR?

Obezite sağlığı bozabilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır, yaygın olarak kişinin vücut yağının kilo ve boya göre hesabı olan vücut kitle indeksi (VKİ) kullanılarak ölçülür.

Aralarında Amerikan Medikal Birliği (AMA), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Obezite Çalışması Birliği (EASO) ve Dünya Obezite Federasyonunun (WOF) yer aldığı lider sağlık örgütleri tarafından uzun vadeli medikal kontrol gerektiren kronik bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

VKİ (Vücut Kitle İndeksi)

Vücut kitle indeksi, kilogram olarak ağırlığın, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Vücut kitle indeksi (beden kitle indeksi) hesaplama değeri 30’un üzerinde olan kişi obeziteli, 40’ın üzeri olan kişi ise ileri derece obeziteli olarak kabul edilir.

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın