Siz ne ile besleniyorsunuz?

Arda ÖS

Eşimle beraber Radiohead (çok değerli bir İngiliz Rock Grubu) ile ilgili bir belgesel seyrediyorduk. Solist Thom Yorke, sahneye çıkmadan önce yemek yemesi gerektiğini söyledi. Çekim ekibinin de onunla beraber yemek yemesi için izin alındı ve sahnenin arkasında sadece Radiohead ve sahne ekibi için hazırlanan özel yemek salonuna yöneldiler.

(Not: Radiohead ve sahne ekibi yaklaşık 100 kişinin üzerinde.)

Açıkçası, devasa bir açık büfe, türlü türlü yiyecekler, sıcakların ve soğukların ayrı sunulduğu özel yerler bekliyorken, üç çeşit sıcak yemek ve sabit bir salata görünce şok oldum.

Solist Thom Yorke, bir kaşık sıcak yemekten alıp tabağına koydu ve aynı tabağa (bolca) salatasını alıp uygun olan bir masaya oturdu. Kısa sürede (doğal olarak) yemeğini bitirdi ve odasına geçti.

Sahneden harcayacağı enerji/kaloriyi düşününce… Kafam iyice karıştı. Eşime dönüp, “şimdi neden bu kadar zayıf olduklarını anlıyorum da, tüm enerjiyi nereden elde ettiklerini hala anlayamadım…” dedim. Eşim, benim de hayatımı dönüştürecek bir cevap verdi; “Onlar başka şeylerle besleniyor Arda…”

Tabii ki haklıydı. Çözmem gereken ana mevzu buydu zaten. Beslenmek, sadece yemek yemekten ibaret değildir!

Tam bu konularla kafa yoruyorken, gene değişik bir belgeselde, bir dilim ekmekle üç kilometre yürüyecek enerji elde edildiğini duymak da beni çok şaşırttı. Çünkü bu hesaba göre, bir gün boyunca yediklerimle (kolayca anlaşılabileceği gibi yediğime içtiğime dikkat etmediğim dönemden bahsediyorum) çok küçük çaplı da olsa, yürüyerek basit bir Avrupa turu yapabilecek enerji alıyordum.

Not: Bir Big Mac, bir gün içinde almanız gereken tüm kaloriye eşittir. Patates ve kolasız tabii ki.

Bu işe bir çeki düzen vermenin zamanı geldi. (Kendi adıma) Anlamam gereken iki küçük adım ve iki ufak fakat çok değerli yasa vardı. Aklınız karışmasın, yasaları okur okumaz anlayacaksınız hatta çok hoşunuza gidecek. İlk adım önemli fakat ikinci adım ondan daha önemli. Bu yasalarla ne yapacaksınız? Hangi davranışınız nasıl değişecek? Şimdi neyi farklı yapacaksınız?

1-Beslenmek ile yemek yemek farklı şeyler. Bilinç seviyen düştükçe yemek için tüketmeye (dolayısıyla da tüketmek için yemek yemeye), yükseldikçe de “denge” için beslenmeye çalışıyorsun.

2-Beden-Zihin-Ruh ayrılmaz bir bütün. Birinde yaratılan dengesizlik, doğrudan diğerini tetikler. Eğer düşünerek (önce kendinizi) yemek yerseniz, beslenmeniz için yemek, küçük bir ayrıntı haline gelir. Fakat düşünmeden yerseniz, ruhunuzun açlığı ile karnınızın açlığını birbirine karıştırıp dengeleri alt üst ederseniz; hiç doymayacak olan ruhunuzun midenizle bağlantısı olmadığını anlamak yıllarınızı alabilir. Daha kötüsü, geri dönüşü olmayacak şekilde kendinize zarar vermiş olabilirsiniz. Tıpkı benim gibi.

Hepimiz bu yasalara tabiyiz. (Tıpkı yerçekimi yasası gibi) Yani bu yasalara tabi olmadığınızı düşünmenizin bir anlamı yok. Konu, sorulara vereceğiniz cevapla ilgili.

Yemek, bedenimiz için gerekli. Zihniniz için beslenmenin anlamı başka. Sofra, fırında makarna, tokluk gibi kavramlar, bedensel tokluk, kısmen zihin tokluğu için gerekli. Fakat bu kavramlar ruhunuza hitap etmiyor.

Bizler yemek yerken, karnımız doyuyor fakat ruhumuz hala aç olduğu için daha fazlasını istiyoruz. Kendinize meydan okumak için bir kaç soru;

1- Denge için beslenmek, şu an söz konusu olsaydı, kendinize nasıl bir sofra hazırlayacaktınız?

2- Karnınızın doyduğunuz nasıl anlıyorsunuz? (Bu sorunun cevabı kendiliğinden ve/veya içgüdüsel değil, aslına bakarsanız hiç bir zaman da öyle olmadı).

3-Beslenme alışkanlığınızı “yemek yemek”ten “sağlıklı beslenme”ye taşımak için önündeki engel kim?

4-Şimdi, yediğiniz ilk öğünde ne yapacaksınız? (Mental seviyede ve bilinçli bir seçim olarak).

5-Aklınız karıştıysa (ki bu hem iyi hem de önemli bir aşamadan geçiyorsunuz demektir) ilk maddeye başvurunuz.

Son olarak, yemek tamam da siz başka ne ile besleniyorsunuz?

Sevgi, hepimizin kutsal gıdası.

provim kids
sen-de-iyi-yasa
provim kids
sen-de-iyi-yasa
X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın